Σε ένα ματς στο οποίο έσπασαν καρδιές και ο Κριστιάνο Ρονάλντο έβαλε τα κλάματα πριν καν τελειώσουν τα 120 λεπτά, η Πορτογαλία χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι και τον τερματοφύλακά της, Ντιόγκο Κόστα, να κάνει τρεις αποκρούσεις να περάσει στα προημιτελικά του Euro. Ο CR7 έχασε πέναλτι στο φινάλε του πρώτου μέρους της παράτασης, όμως ευστόχησε πρώτος στην ψυχοφθόρο διαδικασία και βοήθησε την ομάδα του να κλείσει το μεγάλο ραντεβού με την Γαλλία στους «8».

Με γκάζι μπήκε στο ματς η Πορτογαλία και προσπάθησε να ανοίξει το σκορ από νωρίς, όμως στο 4’ ο Λεάο δεν πρόλαβε από την σέντρα του Φερνάντες, στο 8’ ο άσος της Μίλαν έκανε την κούρσα αλλά ο Κριστιάνο δεν μπόρεσε, όπως στο 13’ ο CR7 δεν μπόρεσε για λίγο μετά τη σέντρα του Μπερνάντο Σίλβα. Οι Ίβηρες έπαιζαν στο μισό γήπεδο, αλλά είχαν απέναντί τους μια πολύ σκληρή και καλά οργανωμένη ομάδα που κάλυπτε τους χώρους και δεν άφηνε τίποτα εύκολο.

Στο 31’ ο Κανσέλο έκανε τις ντρίμπλες και βγήκε μπροστά αλλά μετά τη σέντρα του ο Ρονάλντο δεν πήρε την κεφαλιά και στο 34’ το φάουλ του CR7 πέρασε λίγο έξω από το παραθυράκι. Η κατοχή ήταν στο 70%-30% και οι Σλοβένοι δεν είχαν καν τελική, είχαν όμως την τύχη με το μέρος τους στο 45+2’ όταν μετά την προσπάθεια του Λεάο από αριστερά το σουτ του Ζοάο Παλίνια πήγε στη ρίζα του δοκαριού και έξω. Το πρώτο μέρος έφυγε χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη, πάλι μπήκε δυνατά η Πορτογαλία. Στο 47’ το σουτ του Μπερνάρντο μετά την κούρσα του Κανσέλο από δεξιά, έφυγε έξω και στη συνέχεια ο Ρονάλντο προσπάθησε με δύο φάουλ, αλλά το πρώτο πήγε στον Όμπλακ (55’) και το δεύτερο πέρασε ψηλά (72’). Ενδιάμεσα ο Σέσκο (62’) είχε την καλύτερη φάση της Σλοβενίας, καθώς στην κόντρα πέρασε τον Πέπε αλλά το αριστερό σουτ δεν ήταν καλό.

Οι Ίβηρες είχαν σταθερά την κατοχή αλλά κόντρα σε ένα σούπερ συμπαγές σύνολο κατέληγαν μόνο σε γεμίσματα, ενώ η αντικατάσταση του εκ των κορυφαίων, Βιτίνια, δεν βοήθησε στη σύνδεση των γραμμών. Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε και αυτό χωρίς τέρματα αφού στο 89’ ο Κριστιάνο είχε μεγάλη ευκαιρία μέσα από την περιοχή έπειτα από πάσα του Ντιόγκο Ζότα, όμως το τελείωμά του με το αριστερό πήγε πάνω στον καλά τοποθετημένο, Όμπλακ.

Η παράταση ήταν για γερά νεύρα. Στο ξεκίνημα ένα σουτ του Βέρμπιτς κόντραρε και πέρασε έξω, όμως η τεράστια φάση και μια από τις ιστορικές στη διοργάνωση έγινε στο φινάλε του πρώτου μέρους του έξτρα χρόνου όταν ο Ντρκούσιτς έκανε πέναλτι στον Ζότα. Ο Ρονάλντο έστησε την μπάλα στα 11 βήματα για να χαρίσει ουσιαστικά την πρόκριση στην Πορτογαλία και να σκοράρει σε 6ο Euro, όμως ο Όμπλακ έκανε τεράστια επέμβαση και κράτησε το 0-0.

Στιγμές αργότερα ο Κριστιάνο ξέσπασε σε κλάματα στο break της παράτασης και στο 115’ έσπασαν καρδιές, όταν ο Πέπε έκανε σπάνιο λάθος ως τελευταίος παίκτης αλλά ο Σέσκο σε ένα ονειρεμένο τετ-α-τετ με όλο το γήπεδο μπροστά του, νικήθηκε από τον Ντιόγκο Κόστα. Το 0-0 διατηρήθηκε σε ένα εκπληκτικό 120λεπτο και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην ψυχοφθόρο διαδικασία.