Το παιδί θαύμα του παγκοσμίου τένις (Νο.38) λύγισε τη Νο.2 τενίστρια στον κόσμο με 6-7(5), 6-4, 6-4 σε σχεδόν 2,5 ώρες και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της σε ημιτελική φάση Grand Slam. Εκεί θα βρει την άλλη έκπληξη της διοργάνωσης, την Τζάσμιν Παολίνι, που άφησε εκτός την Έλενα Ριμπάκινα! Σίγουρα δεν είναι ο ημιτελικός που όλοι περιμέναμε...

Η ταλαντούχα Ρωσίδα είναι η νεαρότερη τενίστρια που φτάνει σε τετράδα Grand Slam μετά τη Μαρτίνα Χίνγκις, που το 1997 και σε ηλικία 16 ετών προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros και του US Open!

H Σαμπαλένκα, νικήτρια στο Australian Open, δεν είχε χάσει σετ φέτος σε Grand Slam, ωστόσο φάνηκε να έχει κάποιο θέμα υγείας και χρειάστηκε παυσίπονα για να μπορέσει να συνεχίσει τον αγώνα.

Παρόλα αυτά, κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ, όμως η νεαρή αντίπαλός της, επέστρεψε από μπρέικ πίσω στα δύο επόμενα σετ και έφτασε στη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της.

Και, σίγουρα, έχει καλή ευκαιρία να πάει ένα βήμα παραπέρα κόντρα στην Παολίνι, την οποία θα αντιμετωπίσει αύριο (6/6) περίπου στις 18.00. Η άλλη φιναλίστ θα προκύψει από το μεγάλο ματς της Ίγκα Σβιόντεκ με την Κόκο Γκοφ, που θα αρχίσει στις 16.00.

Νέο «θαύμα» Αντρέεβα, απέκλεισε την Σαμπαλένκα (vid)