Aleksandar Nikolic Hall / Πλέι οφ - Game 3 (1-1)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
  • Σρέτεν Ράντοβιτς
  • Εμίν Μογκούλκοτς
  • Λούκα Καρντούμ

Ο Παναθηναϊκός Aktor ήταν... σκιά του εαυτού του για τρία δεκάλεπτα στο Βελιγράδι και είδε την Μακάμπι να παίρνει σημαντικές διψήφιες διαφορές. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στην 4η περίοδο με μια σπουδαία αντεπίθεση, αλλά οι λεπτομέρειες τους στέρησαν μια επική ανατροπή. Έτσι, η ομάδα του Όντεντ Κάτας, που είχε τον έλεγχο για 30+ λεπτά, έκανε το 2-1 στη σειρά.

Στο τελευταίο λεπτό και με το «τριφύλλι» να έχει ισοφαρίσει οι διαιτητές πήραν μία... περίεργη φάση, που εξέτασαν ξανά και ξανά στο instant replay και ίσως στέρησαν μια κατοχή στους «πράσινους». Ο Λορένζο Μπράουν ευστόχησε σε δυο κομβικές βολές, ο Κέντρικ Ναν δεν βρήκε στόχο σε τρίποντο νίκης και οι Ισραηλινοί είναι μια νίκη μακριά από το Final Four στο Βερολίνο. Αντιθέτως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν παίζει πια με την... πλάτη στον τοίχο και θέλει ένα διπλό την Μ. Πέμπτη, που θα στείλει τη σειρά σε Game 5 στο ΟΑΚΑ.

Ο Μπράουν ήταν ο MVP των νικητών, καλύπτοντας και το κενό του τραυματία Ουέιντ Μπόλντγουιν. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 16 πόντους και 2/2 βολές στην κρίσιμη τελική ευθεία, ενώ παράλληλα κατέβασε 8 ασίστ. Από την μεριά του, ο Τζος Νίμπο έκανε σπουδαία εμφάνιση με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Μπόνζι Κόλσον να δίνει ξανά πολύτιμες λύσεις (13π., 5ρ., 2ασ.).

Στην αντίπερα όχθη, ο Κέντρικ Ναν, που δεν ήταν καλός στο ξεκίνημα, βρήκε τα πατήματά του και λίγο έλειψε να φέρει... τούμπα το ματς. Ο πρώην NBAer έβαλε 25 πόντους με 9/21 εντός πεδιάς, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι και πάλι κομβικός (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Γεγονός είναι πως για 30' ο Παναθηναϊκός Aktor ήταν... αλλού, αλλά στο φινάλε βρέθηκε ένα σουτ μακριά από το break. Σε κάθε περίπτωση, την Μ. Πέμπτη οι «πράσινοι» οφείλουν να παραταχθούν με άλλο... τσιπάκι.

Πολύ κακό ξεκίνημα και στις δύο πλευρές του παρκέ για τον Παναθηναϊκό Aktor

Το κοινό της Μακάμπι ήταν αρκετά θορυβώδες και οι πιο συγκεντρωμένοι Ισραηλινοί εκμεταλλεύτηκαν την ενέργεια του κόσμου τους για να μπουν καλύτερα στο παρκέ. Ο Μπόνζι Κόλσον έβαλε 5π. σε 43'' και ο Εργκίν Αταμάν έριξε τον Ιωάννη Παπαπέτρου αντί του Μάριους Γκριγκόνις, ενώ λίγο αργότερα (7-2 στο 2') ο Κώστας Σλούκας πέρασε αντί του Κέντρικ Ναν (0/2 σουτ, 1λ.). Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ένταση στην άμυνά τους (11-4 στο 5') και παρά το γεγονός πως το «τριφύλλι»... ροκάνισε την απόσταση (13-11 στο 7'), η «μεγάλη εικόνα» δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός Aktor δεν μπορούσε να βρει "stops" από τους ψηλούς του και σκορ από τους κοντούς του, έμοιαζε... χαμένος στο παρκέ της «Χάλα Πιονίρ» και βρέθηκε στο -10 (21-11 στο 8'), με τον Τούρκο τεχνικό να... ανακατεύει την τράπουλα («2» ο Βιλντόζα, «4» ο Παπαπέτρου, «5» ο Μπαλτσερόφσκι). Παράλληλα, τα σουτ πίσω από τα 6,75μ. δεν έβρισκαν στόχο (0/4 3π.) και η εφιαλτική 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα στο -12 (23-11 στο 10', 6π. ο Ρομάν Σόρκιν).

Το ψηλό σχήμα του Κάτας και τα αμυντικά «τρικ» του έκαναν τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο

Ο Βιλντόζα με ένα ουσιαστικό τρίλεπτο (τρίποντο, κλέψιμο, ασίστ) επιχείρησε να δώσει ώθηση στους «πράσινους» (28-21 στο 13'), όμως η «ομάδα του λαού» μετά το τάιμ άουτ του Κάτας βρήκε «απαντήσεις» δια χειρός Τζέιμς Ουέμπ (32-21 στο 15', 7π. ο Αμερικανός φόργουορντ). Έτσι, ο Αταμάν επανέφερε τους starters της frontline του και δοκίμασε ένα σχήμα με τρεις γκαρντ. Με 4'15'' για το ημίχρονο ο Ουέμπ χρεώθηκε με το 3ο φάουλ του, μετά τις διαμαρτυρίες του πήρε και τεχνική ποινή και «απενεργοποιήθηκε» (4φ.), αλλά η ομάδα του παρέμενε σε πολύ καλή βραδιά. Ο δικαιώθηκε για το πολύ ψηλό σχήμα που δοκίμασε με Κόλσον, Ριβέρο, Νίμπο μαζί στο παρκέ και οι παίκτες του είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα (46-31 στο 18' με 15π. από το δίδυμο Νίμπο - Ριβέρο). Δυο τρίποντα από τους Μήτογλου - Ναν έριξαν την απόσταση σε μονοψήφιο, αλλά η εικόνα του «τριφυλλιού» ήταν μακριά από το αναμενόμενο στο πρώτο ημίχρονο ενός παιχνιδιού «φωτιά». Για την ακρίβεια, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καταφέρει να βρουν ρυθμό σε κανένα σημείο του Α' μέρους κόντρα στα αμυντικά «τρικ» του Κάτας (46-37 στο 20').

Η Μακάμπι είχε τον απόλυτο έλεγχο, ο Γκραντ επιχείρησε να... μαζέψει την κατάσταση

Η άμυνα της Μακάμπι με double team ήθελε να περιορίσει τον Ναν, ο Κόλσον βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο και φάουλ από τη γωνία απέναντι στον «Παπ» (3ο φ.) και στο 23' οι Ισραηλινοί διατηρούσαν τον έλεγχο (52-39, 11π. ο Αμερικανός φόργουορντ). Ο ασταμάτητος Νίμπο επανέφερε την απόσταση στους 15π. (54-39 στο 24'), ο Σλούκας επέστρεψε στο παρκέ στην νέα προσπάθεια του Αταμάν να αλλάξει την κατάσταση με τρεις γκαρντ, αλλά το τρίποντο του Τζέικ Κοέν «έγραψε» το πρώτο +18 της κυρίαρχης Μακάμπι (57-39 στο 24'). Η αθλητικότητα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά και στις δύο πλευρές του παρκέ, το «τριφύλλι» δεν μπορούσε να πάρει... ανάσα από την άμυνά του και στο 27' η Μακάμπι είχε ήδη σημειώσει 64π. (64-47). Σε εκείνο το σημείο, οι «πράσινοι» με τον Γκραντ να είναι... απανταχού παρών βρήκαν ένα πολύτιμο 9-0 σερί, για να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του Game 3 (64-56 με 3π. του Παπαπέτρου), αλλά το τρίποντο του Μπράουν at the buzzer κράτησε τους παίκτες του Κάτας σε διψήφιο προβάδισμα (67-56 στο 30').

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε σε... τρελό θρίλερ, ο Ναν αστόχησε σε σουτ νίκης at the buzzer

Τα τρίποντα των Ναν - Βιλντόζα έδωσαν... παλμό στον Παναθηναϊκό Aktor (69-63 στο 32'), αλλά ο Μπράουν «απάντησε» με ένα προσωπικό 4-0 για το 73-63 (33') και ο Σλούκας επέστρεψε. Με 6' για το φινάλε ο Αταμάν έκανε... all in με τους Σλούκα, Βιλντόζα, Ναν μαζί στην πεντάδα, ενώ ο Μπράουν έχοντας βρει ρυθμό (14π., 7ασ.) διαμόρφωσε το 78-65. Οι «πράσινοι» μείωσαν ξανά στους 8π., όμως ο Ναν αστόχησε σε δύο επιθέσεις και ο εντυπωσιακός Νίμπο έκανε το 81-70, με την... κλεψύδρα να αδειάζει για το «τριφύλλι».

Ύστερα από 1/2β. του Λεσόρ ο Αταμάν έβαλε στο παρκέ τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και πήγε στον Παπαπέτρου στο «4», η άμυνα βγήκε και ο «Παπ» με το 3ο τρίποντό του μείωσε για άλλη μια φορά (81-74, 2'34'' για την λήξη). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο και ο Κόλσον έκανε ένα «φτηνό» λάθος, με τον Σλούκα να γυρνάει αντί του Καλαϊτζάκη. Σε ένα σημείο - κλειδί ο Ναν «χόρεψε» τον Μπράουν και ευστόχησε για τρεις, γράφοντας το 81-77 (38'). Ο Γκραντ έπαιξε τρομερή άμυνα, ο Ναν έχασε το λέι απ, αλλά ο Λεσόρ σαν από μηχανής Θεός βρήκε το φόλοου για το 81-79 με 100'' για το τέλος. Η Μακάμπι είχε «παγώσει», ο Κόλσον βρήκε ένα πολύ μεγάλο σουτ (83-79), αλλά ο Ναν ευστόχησε ξανά για τρεις μειώνοντας στον πόντο (83-82 στο 39'). Ο Κλίβελαντ αστόχησε για τρεις, ο Νίμπο πήρε ένα πολύ κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ (54'' για το τέλος), αλλά ο Παναθηναϊκός Aktor έβγαλε ακόμα μια άμυνα. Ο Σλούκας δεν πήγε στο λέι απ, έδωσε την μπάλα στον Λεσόρ και ο Γάλλος οδηγήθηκε στη γραμμή. Ο σέντερ του Αταμάν έβαλε 1/2β. και ισοφάρισε (83-83), ο Μπράουν αστόχησε, αλλά ο Ουέμπ πήρε ακόμα ένα «χρυσό» επιθετικό ριμπάουντ.

Με 15'' για το τέλος και το σκορ στο 83-83 οι διαιτητές χρέωσαν λανθασμένα τον Λεσόρ με αντικανονικό κόψιμο και μέτρησαν την προσπάθεια του Μπράουν, αλλά πήγαν αμέσως στο instant replay για να δουν ξανά και ξανά τη φάση. Εν τέλει, αποφάσισαν δικαίως πως το καλάθι δεν μετράει και έδωσαν τζάμπολ μεταξύ Λεσόρ και Νίμπο. Ο Νίμπο νίκησε τον Γάλλο και ο Γκραντ έδωσε το 4ο φάουλ που είχε η ελληνική ομάδα, αφήνοντας 6,3'' στην Μακάμπι μετά το τάιμ άουτ του Κάτας. Ο Μπράουν «ροκάνισε» τον χρόνο και στα 2,6'' για το τέλος ο Γκραντ του έκανε φάουλ στην προσπάθειά του να σουτάρει. Ο Αμερικανός έβαλε 2/2 βολές (85-83) και ο Αταμάν ζήτησε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει το play του αγώνα. Ο Γκραντ επανέφερε την μπάλα ο Ναν βρήκε το σίδερο και οι Ισραηλινοί έκαναν το 2-1 στη σειρά (85-83 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Μακάμπι - Παναθηναϊκός: 85-83