Η πρεμιέρα του Παναθηναϊκού στο Len Euro Cup δεν συνοδεύτηκε με νίκη, με την Πρίμορατς Κότορ να επικρατεί με 8-7 των «πράσινων», στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των προκριματικών. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Δημήτρη Μάζη, ο Γιάννης Αγκόρτσας ο οποίος πέτυχε τέσσερα τέρματα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν πολλά ρίσκα. Ο ρυθμός ήταν αργός με τους γηπεδούχους να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σέτκοβιτς. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση λίγα λεπτά αργότερα (1-1), όμως η Πρίμορατς Κότορ με γκολ του Μπργκούλιαν τελείωσε με προβάδισμα την περίοδο.

Το δεύτερο οκτάλεπτο βρήκε του Μαυροβούνιους στο +2 (3-1), όμως οι «πράσινοι» με δύο τέρματα από τους Σγουρίδη και Αγκόρτσα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Η αλλαγή πλευρών βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (3-3). Οι γηπεδούχοι βρήκαν εκ νέου προβάδισμα με τον Μρσιτς, ωστόσο ξανά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με γκολ του Αγκόρτσα (4-4). Τρία λεπτά πριν το τέλος του οκτάλεπτου, η οικοδέσποινα του ομίλου πήρε ξανά προβάδισμα, με το 5-4 να είναι το σκορ της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Δημήτρη Μάζη φάνηκε κουρασμένη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η γηπεδούχος παίρνοντας τρία τέρματα διαφορά (7-4). Ο Παναθηναϊκός με σερί 2-0 επανέφερε τη διαφορά στο ελάχιστο, όμως η τρίτη αποβολή του Αγκόρτσα έδωσε ξανά τη δυνατότητα στην Πρίμορατς να ξεφύγει με δύο γκολ στο σκορ (8-6). Οι παίκτες του Δημήτρη Μάζη κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ, ωστόσο δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ που θα τους έδινε το βαθμό της ισοπαλίας. Το 8-7 ήταν το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-2, 2-1, 3-3