Οι Σίξερς ήταν ανώτεροι στο πρώτο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 30-18, όμως οι Κλίπερς έβγαλαν αντίδραση στη δεύτερη περίοδο και η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους (50-46).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά των τεσσάρων πόντων στη λήξη του τρίτου δωδεκαλέπτου (79-75), με την τέταρτη περίοδο να εξελίσσεται στο απόλυτο θρίλερ, αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.

Στα 24'' πριν την λήξη ο Μπάντι Χιλντ με τρίποντη «βόμβα» έδωσε το προβάδισμα στους Σίξερς (107-105), όμως ο Καουάι Λέοναρντ με παλικαρίσιο γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 107-108 χαρίζοντας τη νίκη στους Κλίπερς, αφού οι Σίξερς στη τελευταία τους επίθεση αστόχησαν.

O Πολ Τζορτζ με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για τους Σίξερς, ξεχώρισε ο Ταϊρίς Μάξι, που είχε 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.