• 56' Βίμερ
  • 64' Λεβαντόφσκι
  • 9' Τράουνερ
  • 67' Μπαουμγκάρτνερ
  • 78' Αρναούτοβιτς (πέν.)
  • 53' Σλιζ
  • 62' Μόντερ
  • 70' Αρναούτοβιτς

Η εξαιρετική Αυστρία του Ράλφ Ράνγκινγκ έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και με γκολ των Τράουνερ, Μπαουμγκάρντνερ και Αρναούτοβιτς, επικράτησε της Πολωνίας που ισοφάρισε προσωρινά με τον Πιόντεκ με 3-1 και έμεινε ζωντανή στην μάχη της πρόκρισης από το Group D όπου βρίσκονται Ολλανδία και Γαλλία επίσης.

Άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ο Τράουνερ, απάντησε ο Πιόντεκ από κοντά

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές μεγάλες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Οι Αυστριακοί ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μουένε έκανε την σέντρα από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Τράουνερ ο οποίος με πολύ δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 18' οι Πολωνοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζάλεφσκι να ισοφαρίσουν, καθώς ο παίκτης της Ρόμα αστόχησε από πλεονεκτική θέση στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τελικά, το γκολ για τους τυπικά γηπεδούχους ήρθε στο μισάωρο, με τον Πιόντεκ να εκμεταλλεύεται τις κόντρες εντός περιοχής και να πλασάρει εύστοχα, φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1). Δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα του Ράνγκνικ είχε την στιγμή της για το 1-2 με τον Σάμπιτσερ να βγαίνει στην κόντρα αλλά τον Σέζνι να τον νικά στο τετ α τετ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε στο 43' την τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με το δυνατό του σουτ να περνά άουτ και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Ντεμπούτο για Λέβα στο EURO, προβάδισμα ξανά για Αυστρία με Μπαουμγκάρντνερ, το τελείωσε ο Αρναούτοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τον ίδιο ρυθμό αλλά οι μεγάλες φάσεις έλειψαν. Με συμπληρωμένη μία ώρα αγώνα, ο Πρόμπιερζ έβαλε τον Λεβαντόφσκι στο ματς, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στο φετινό EURO καθώς στο πρώτο ματς ήταν εκτός λόγω τραυματισμού, αλλά τα φώτα πάνω του τράβηξε ο Μπαουμγκάρντνερ, ο οποίος βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Σέζνι και τον νίκησε στο 67' για το 1-2 της Αυστρίας.

Στο 70ο λεπτό ο Πεντζ σταμάτησε το σουτ του Κάρολ Σφιντέρσκι που έφτασε κόντρα στην ισοφάριση, με τους Αυστριακούς να τιμωρούν τους Πολωνούς και να κερδίζουν πέναλτι με τον Σάμπιτσερ στο 78' και τον Αρναούτοβιτς να το μετουσιώνει σε γκολ για το 1-3, κλειδώνοντας ένα σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα του.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μάλιστα ήταν αυτοί που είχαν τις φάσεις ακόμη και για τέταρτο γκολ, με τον Σέζνι να σταματά τους Λάιμερ και Πος και να διατηρεί το σκορ στο 1-3, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα υπέρ των Αυστριακών.

Οι συνθέσεις:

Η ενδεκάδα της Πολωνίας: Στσέζνι, Μπέντναρεκ, Νταβίντοβιτς, Κίβιορ, Φρανκόβσκι, Πιοτρόβσκι (46' Μόντερ), Ζαλέβσκι, Σλισς (75' Γκροζίτσκι), Μπούσκα (60' Σβιντέρσκι), Ζιελίνσκι, Πιόντεκ (60' Λεβαντόβσκι)

Η ενδεκάδα της Αυστρίας: Πενς, Μουένε (63' Πρας), Τράουνερ (59' Ντάνσο), Λίνχαρτ, Πος, Σάιβαλντ, Γκρίλιτς (46' Βίμερ), Λάιμερ, Μπάουμγκαρντνερ (81' Σμιντ), Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς (81΄Γκρέγκοριτς).

Τριπλή Προσφορά Χωρίς Κατάθεση Στο Pamestoixima.gr

Οι 24 εθνικές ομάδες γεμάτες πάθος και ταλέντο θα αγωνιστούν για την κατάκτηση του πολυπόθητου τροπαίου. Ζεις την αγωνία και τον παλμό του EURO 2024 μέσα από το ανανεωμένο pamestoixima.gr, εκεί όπου σε περιμένουν μοναδικές προσφορές* και δώρα για να απολαύσεις κάθε έναν αγώνα της διοργάνωσης. Μπαίνεις στο pamestoixima.gr, διαλέγεις τις αγαπημένες σου ομάδες και αγορές για στοίχημα στο EURO και απολαμβάνεις κάθε αγώνα!

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 1114| Παίξε Υπεύθυνα |

Πολωνία - Αυστρία 1-3