• 25' Μερτ Μιλντίρ
  • 65' Αρντά Γκιουλέρ
  • 97' Μοχάμεντ Ακτούρκογλου
  • 32' Τζόρτζ Μικαουτάντζε

Οι οιωνοί πριν το ματς στο Signul Iduna Park του Ντόρτμουντ δεν ήταν ακριβώς ιδανικοί. Πολύ ξύλο στις εξέδρες μεταξύ Τούρκων και Γεωργιανών και ακόμη περισσότερο νερό -λόγω καταιγίδας- στις εξέδρες πριν το ματς, προκάλεσαν ουκ ολίγα προβλήματα. Με τη σέντρα όμως, όλα αυτά πήγαν περίπατο! Το ματς ανάμεσα στη γειτονική μας χώρα και σε αυτή που έκοψε το δρόμο της Εθνικής μας προς το Euro και τον συγκεκριμένο όμιλο, ήταν εξαιρετικό, γεμάτο φάσεις, πολλή τακτική, τρία δοκάρια, τρία γκολ και μια δίκαιη νικήτρια.

Η Τουρκία επικράτησε 3-1 της Γεωργίας χάρη σε γκολ των Μιλντίρ (25'), Γκιουλέρ (65') και Ακτούρκογλου (90'+7), με τα δύο πρώτα να βάζουν από απόψε υποψηφιότητα για τα καλύτερα του τουρνουά. Κάπως έτσι ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις της, βάζοντας περισσότερο άγχος σε Πορτογαλία και Τσεχία που κοντράρονται αργότερα, ωστόσο αυτό τελικά έγινε πολύ πιο δύσκολα απ' ότι φανερώνει το σκορ αφού οι Γεωργιανοί πούλησαν ακριβά το τομάρι τους, είχαν τεράστιες ευκαιρίες στο τέλος για το 2-2, πριν τελικά δεχθούν το τρίτο γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα με όλη τους την ενδεκάδα μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Καλύτεροι από νωρίς οι Τούρκοι

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι οι Τούρκοι ήταν η πιο ποιοτική ομάδα, αλλά και το ότι είχαν τα... θέματά τους στην άμυνα. Στο ξεκίνημα κυριάρχησαν εύκολα στη μεσαία γραμμή και δίκαια μπήκαν μπροστά στο σκορ, αφού εκμεταλλεύθηκαν το πολύ άγχος της πρωτάρας σε μεγάλες διοργανώσεις, Γεωργίας. Αυτή γλίτωσε το 2-0 και κάπου εκεί είναι που ξύπνησε, ισοφάρισε στην πρώτη της φάση με οργανωμένο ποδόσφαιρο και απείλησε μέχρι και με ανατροπή. Στο αντίστοιχο διάστημα, οι Τούρκοι πίστεψαν ότι «είχαν» εύκολα τους Γεωργιανούς και μάλλον μόνοι τους έμπλεξαν το ματς περισσότερο απ' ότι έπρεπε, ώστε να το ελέγξουν πιο αποτελεσματικά.

Γκολάρα Νο1 και γρήγορη ισοφάριση

Πρώτη τελική του αγώνα ήταν μια κεφαλιά του Αϊχάν άουτ, ενώ στο 10' ο ίδιος παίκτης είχε δεξί σουτ στο δοκάρι, λίγο έξω από την περιοχή. Ένα λεπτό μετά, οι Γεωργιανοί απάντησαν στις ευκαιρίες όταν το σουτ του Μεκμπαμπισβίλι εκτός περιοχής κόντραρε, άλλαξε πορεία και ο Γκιουνόκ το έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά οι Τούρκοι είχαν δύο σουτ του Γιλντίζ που δεν απείλησαν και στο 25' ήρθε το γκολ. Μετά από ωραία επίθεση από αριστερά, ο Καντιόγλου έβγαλε τη σέντρα, ο Κάσια έκανε κακό διώξιμο και ο Μιλντίρ στο «ριμπάουντ», με ένα υπέροχο βολέ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «Γ» του Μαμαρντασβίλι για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Γιλντίζ σκόραρε στην έξοχη αντεπίθεση των Τούρκων αλλά ήταν οφσάιντ για μια... μύτη παπουτσιού όπως έδειξαν τα ριπλέι, με τους Γεωργιανούς να γλιτώνουν έτσι μια μάλλον μη αναστρέψιμη κατάσταση. Η φάση αυτή πάντως σίγουρα τους ξύπνησε! Στο 30' ο Γκιουνόκ έδιωξε καλό σουτ του Τσιταϊσβίλι από διαγώνια θέση αριστερά και στο 32', στην πρώτη τους πραγματική φάση στο ματς, οι Γεωργιανοί ισοφάρισαν. Μετά από γύρισμα του Κοτσορασβίλι από δεξιά, ο Μικαουτάτζε βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας ανάμεσα σε όλη την τουρκική άμυνα και με ένα μάλλον αδύναμο πλασέ νίκησε τον Γκιουνόκ στην κλειστή του γωνία αφού αυτός καθυστέρησε κιόλας να πέσει. Σα να μην έφτανε αυτό, ένα ακόμη δίλεπτο αργότερα, η Γεωργία απείλησε και με ανατροπή όταν ο Κβερκβέλια σήκωσε στον Κακαμπάτζε, αυτός με το κεφάλι βρήκε τον Μικαουτάτζε που από το ύψος που πέναλτι πλάσαρε ελάχιστα άουτ, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Νέα τουρκική κυριαρχία και νέα... οβίδα για το 2-1

Από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Τουρκία πήρε και πάλι τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής όπως ακριβώς είχε συμβεί και στο πρώτο. Στο πρώτο λεπτό ο Γιλντίζ είχε μια καλή στιγμή αλλά το πλασέ ήταν κακό, ενώ στο 49' για τη Γεωργία, ο Τσβιταϊτσβίλι έκανε τις προσποιήσεις και σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Γκιουνόκ. Για λίγα λεπτά στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με επόμενη φάση το δύσκολο και δυνατό φάουλ του Τσαλχάνογλου στο 57' που έδιωξε δύσκολα ο  Μαμαρντασβίλι.

Στο 65' η... τάξη αποκαταστάθηκε για τους Τούρκους χάρη σε ένα ακόμη απίθανο γκολ! Μετά από πίεση στα χαφ και κλέψιμο λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, ο Αρντά Γκιουλέρ έγινε κάτοχος της μπάλας, βρήκε χώρο και με ένα απίθανο αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο πλαινό δίχτυ του  Μαμαρντασβίλι που δεν είχε καμία τύχη, για το 2-1, δείχνοντας ένα μικρό μόνο ψήγμα του ταλέντου που τον έβαλε στο ρόστερ της Ρεάλ Μαδρίτης!

Αδιόρθωτοι οι Τούρκοι, απείλησαν οι Γεωργιανοί... αλλά 3-1

Επίσης όπως συνέβη και στο πρώτο ημίχρονο, παρότι εκείνο το γκολ δεν μέτρησε τελικά, όταν οι Τούρκοι σκόραραν ξανά, αυτομάτως πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε. Έκατσαν στην άμυνά τους, έδωσαν πολύ χώρο και χρόνο με τη μπάλα στους Γεωργιανούς και μόνο χάρη στην τύχη τους δεν το πλήρωσαν, ακόμη και με ήττα!

Στο 70' η Γεωργία είχε το πρώτο της δοκάρι όταν ο Κοτσορασβίλι έπαιξε το 1-2 με τον Μικαουτάτζε, μπήκε στην περιοχή, έκανε την ντρίμπλα και πλάσαρε αλλά το σουτ σταμάτησε στο οριζόντιο. Μετά από πολλές αλλαγές, στο 87' ήρθε η επόμενη φάση των Τούρκων, με τον γκολκίπερ της Γεωργίας να διώχνει την κεφαλιά του  Γιαζιτσί, όμως στις καθυστερήσεις οι μεγάλες φάσεις άνηκαν στους Γεωργιανούς.

Στο 93', μετά από έξοχη ατομική του Κβαρατχέλια ο Μικαουτάτζε αστόχησε από πολύ κοντά, ενώ στο 95' από φάουλ-σέντρα του πρώτου, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι αφού πέρασε από όλους και στη συνέχεια ο Μικαουτάτζε δεν τα κατάφερε ξανά, αφού ο Ακαϊντίν ήταν αυτός που έσωσε πάνω στη γραμμή! Στην τελευταία φάση, με τον Γεωργιανό τερματοφύλακα να έχει ανέβει και αυτός στην αντίπαλη περιοχή για εκτέλεση κόρνερ, οι Τούρκοι έδιωξαν, η μπάλα έφτασε στον Ακτούρκογλου που προχώρησε και σε κενή εστία έγραψε το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Τουρκία (Βιτσέντσο Μοντέλα, 4-2-3-1): Γκιουνόκ, Μιλντίρ (85' Τσελίκ), Ακαϊντίν, Μπαρντακτσί, Καντιόγλου, Αϊχάν (79' Ντεμιράλ), Κιοκτσιού, Γκιουλέρ (79' Γιαζιτσί), Τσαλχάνογλου (92' Ουζτσάν), Γιλντίζ (85' Ακτούρκογλου), Γιλμάζ.
Γεωργία (Βιλί Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια (85' Ζιβζιβάτζε), Κάσια, Ντβάλι, Κακαμπάτζε, Κοτσορασβίλι, Μεκβαμπισβίλι (89' Αλτουνασβίλι), Χακβετάτζε (74' Νταβιτασβίλι), Τσιταϊσβίλι (74' Λοκοσβίλι), Μικαουτάτζε, Κβαρατσχέλια.
Διαιτητής: Φακούντο Τέγιο (Αργεντινή)
Βοηθοί: Γκάμπριελ Τσάντε (Αργεντινή), Εζέκιελ Μπραϊλόφσκι (Αργεντινή)
Τέταρτος: Ντονάτας Ρούμσας (Λιθουανία)
VAR: Αλεχάντρο Ερνάντες (Αργεντινή)
AVAR: Χουάν Μαρτίνες Μουνουέρα (Ισπανία)

Τουρκία – Γεωργία 3-1